Kaupunkisuunnittelulautakunnan lista 14.3.2017
Kutsu lautakuntaan kävi. Tiistain kokouksen lista löytyy täältä.
Kalevala Korun tontti muutetaan asuinkäyttöön Pitäjänmäellä. 290 uutta asukasta raidejokerin varrelle. Porttirakennus suojellaan.
Teurastamon vieressä kaavoitetaan lisää rakentamista Hermannin rantatien varteen. 650 uutta asukasta, 2 100 uutta työpaikkaa ja liiketiloja. Sekoittunutta kaupunkirakennetta. Vanhaa ja uutta sekaisin ja umpikortteleita. Korttelitehokkuus 3,9!
Kaiken lisäksi myös viherkerroin on päässyt mukaan tähän kaavaan. Pitää kysyä lautakunnassa siitä, mitä tuo merkintä tarkalleen tarkoittaa: ”Suunnittelussa tulee esittää Helsingin viherkertoimen mukainen vihertehokkuus ja pyrkiä saavuttamaan tavoiteluku.”
Lausunto Haaganpuron kunnostamista koskevaan valtuustoaloitteeseen. Asia on minulle itselleni tärkeä. Yleiskaavaan saatiin neuvotteluissa minun ehdotuksestani vaatimus siitä, että Haaganpuron taimenkanta pitää asemakaavoituksessa turvata. Tämä sanotaan myös vastauksessa aloitteeseen: ”Haaganpuron taimenkannan elinolosuhteiden säilyttäminen tulee jatkossa olemaan lähtökohtana kaavoituksessa.”
Malminkartanossa toimitila- ja liiketontti muutetaan asuinkäyttöön. Noin 40 uutta asukasta ja hyvä esimerkki siitä miten yrityisten sijoittumisperiaatteet ovat Helsingin seudulla muuttuneet.
Lauttasaaressa Suomen kulttuurirahaston tonteilla jatketaan rakennuskieltoa asemakaavan laatimisen ajaksi.